Κυριακή 8 Μαρτίου 2009

Νίκη... χρυσάφι για τη Ζάκυνθο 1-0 επί της Λαμίας

Πραγματικό... χρυσάφι αποτελεί για τη Ζάκυνθο η νίκη με 1-0 επί της Λαμίας στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο γήπεδο της ΕΠΣ Ζακύνθου στο Γαϊτάνι. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημειώθηκε στο 43ο λεπτό και ήταν αποτέλεσμα της οξυδέρκειας του Κώστα Κάρδαρη που εκμεταλλεύτηκε λάθος του γκολκίπερ της Λαμίας και του "έκλεψε" τη μπάλα.

Ποιοτικά το παιχνίδι ήταν μέτριο, είχε όμως πολύ πάθος και δύναμη απ' τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων. Η Ζάκυνθος ξεκίνησε δυνατά και μέχρι το 30΄ έβγαινε συνεχώς επικίνδυνα στην επίθεση, δημιουργώντας μάλιστα τρεις καλές φάσεις στην εστία των φιλοξενούμενων, όμως υστερούσε στην τελική προσπάθεια.

Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να φέρουν το παιχνίδι στα... μέτρα τους και να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία του Αμπουζέιντ, οι οποίοι διάδρομοι "άνοιγαν" περισσότερο με κάθετες πάσες στην "πλάτη" της άμυνας.

Το ευτύχημα για τη νησιώτικη ομάδα ήταν πως σκόραρε στην εκπνοή σχεδόν του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορετική ψυχολογία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν άλλαξαν στυλ παιχνιδιού και εξακολουθούσαν να ψάχνουν με κάθετες πάσες ένα δεύτερο γκολ που θα "καθάριζε" το ματς για λογαριασμό τους.

Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε κι απ' το 66΄ και μετά όταν η Ζάκυνθος αναγκάστηκε να παίξει με έναν επιθετικό (βγήκε ο Κάρδαρης Κ. που είχε και πρόβλημα στο μηρό και μπήκε ο Κωστάκης για να "γεμίσει" το κέντρο), τότε η Λαμία πήρε τα "ηνία" του αγώνα.

Παρόλα αυτά όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων να φανούν απειλητικοί, δείχνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο πως απουσιάζει η ομοιογένεια απ' την ομάδα (γεγονός φυσικό αφού πρόκειται για νέα ομάδα).

Στο διάστημα απ' το 70ο λεπτό και μετά η Ζάκυνθος έβγαινε συχνά - πυκνά σε αντεπιθέσεις αρκετά επικίνδυνα, ιδιαίτερα με το Μαρίνο, όμως υπήρχε κακή επιλογή στην τελική πάσα, αλλά και άσχημα τελειώματα. Αν οι μέσοι και οι επιθετικοί των νικητών ήταν λίγο πιο προσεκτικοί σε αυτούς τους δύο τομείς, τότε το σκορ ίσως είχε μεγαλύτερες διαστάσεις.

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5΄:..........Έξυπνη κάθετη πάσα του Λιβέρη βγάζει το Γεωργίου τετ α τετ στην περιοχή με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Ο Γεωργίου σουτάρει από θέση λίγο πλάγια δεξιά, όμως ο Αμπουζέιντ πραγματοποιώντας εξαιρετική απόκρουση απομακρύνει σε κόρνερ

9΄:..........Ο Κάρδαρης Κ. βρίσκεται σε καλή θέση στην περιοχή, σουτάρει, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

36΄:..........Καλοχτυπημένο φάουλ από το Δασκαλάκη έξω απ' την περιοχή, στέλνει τη μπάλα λίγο έξω απ' την εστία του Αποστόλου

41΄:..........Ο Μαρίνος μπαίνει από θέση μέσα δεξιά προς την περιοχή της Λαμίας και βγαίνει τετ α τετ με τον Αμπουζέιντ, όμως το σουτ που επιχειρεί διώχνει σε κόρνερ ο γκολκίπερ με τις άκρες των δαχτύλων του

43΄:..........ΓΚΟΛ... Ο Λιβέρης γυρίζει για τήρηση φερ πλέι τη μπάλα στον Αμπουζέιντ, αυτός τη μπλοκάρει και στη συνέχεια την πετά μπροστά του για να δώσει συνέχεια στο παιχνίδι. Όμως της δίνει περισσότερη δύναμη απ' όσο έπρεπε και η μπάλα απομακρύνεται απ' τη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Εκεί ο Κάρδαρης Κ. που παρακολουθούσε τη φάση, τρέχει γρήγορα και έξυπνα, προλαβαίνει τη μπάλα την κερδίζει κι αφού αποφεύγει τον τερματοφύλακα πλασάρει σε κενό τέρμα και σημειώνει το 1-0 για τη Ζάκυνθο

49΄:..........Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Κάρδαρη Κ. να μπαίνει πλάγια αριστερά στη μεγάλη περιοχή κι ενώ ετοιμάζεται να σουτάρει να τον κόβουν σε κόρνερ οι αμυντικοί. Θα μπορούσε είτε να είχε σουτάρει νωρίτερα, είτε να "κόψει" τη μπάλα στον αμαρκάριστο Γεωργίου που περίμενε στο ύψος του δεύτερου δοκαριού

60΄:..........Η πρώτη ουσιαστικά "επίσκεψη" επικίνδυνη της Λαμίας στην εστία της Ζακύνθου, με το Χιουζ να βγαίνει κάθετα στον άξονα και στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως πριν προλάβει να σουτάρει οι αμυντικοί των γηπεδούχων έπεσαν κι έκοψαν τη μπάλα διώχνοντάς τη σε κόρνερ

73΄:..........Γρήγορη αντεπίθεση της Ζακύνθου με το Μαζουρκίεβιτς να πασάρει στο Μαρίνο ο οποίος από θέση πλάγια αριστερά σουτάρει δυνατά, στην αγκαλιά όμως του Αμπουζέιντ

Κορυφαίος της Ζακύνθου ήταν ο Στρατομήτρος, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κουλουκίδης, Λιβέρης, Ναγιέφσκι και Κάρδαρης Κ. Από τη Λαμία ξεχώρισαν οι Γιαρόσεβιτς, Χιουζ και Δασκαλάκης.

Κίτρινες κάρτες: Δασκαλάκης, Χατζής, Βιτζέκας (Λαμίας) - Λιβέρης, Μαρίνος, Γαλανός, Κατσικάρης, Κάρδαρης Ακ., Ντίνας (Ζακύνθου)

Άριστη η διαιτησία του Σελίμου (Λακωνίας) και των Φτερνιάτη (Ηλείας), Παλαμίδα (Λακωνίας). Τέταρτος ήταν ο Κούλης (Ηλείας)

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Αποστόλου, Λιβέρης, μαρίνος, Κάρδαρης Κ. (66΄ Κωστάκης), Μαζουρκίεβιτς (88΄ Γαλανός), Ναγιέφσκι, Στρατομήτρος, Κατσικάρης, Γεωργίου (80΄ Κάρδαρης Ακ.), Κουλουκίδης, Ντίνας

ΛΑΜΙΑ: Αμπουζέιντ, Χουλιάρας, Δασκαλάκης, Χιουζ, Γεωργίου, Μεϊντής, Γιαρόσεβιτς, Χατζής (74΄ Μεσιακάρης), Βιτζέκας, Ντέρτσας (68΄ Κωστής), Μαντζιούρας (58΄ Κολιάκης)

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Τάσος Θεοδόσης

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΤΖΟ ΠΑΛΑΤΣΙΔΗΣ (ΖΑΚΥΝΘΟΥ): Σήμερα είχαμε πολύ άγχος στο παιχνίδι μας. Κυκλοφορήσαμε καλά τη μπάλα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και κάναμε αρκετές φάσεις. Αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα θα μπορούσαμε να είχαμε καθαρίσει... το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο προτιμήσαμε να γεμίσουμε... το κέντρο με αποτέλεσμα και να παίξουμε με αντεπιθέσεις. Το ευχάριστο είναι ότι παρότι από το 70΄ και μετά η Λαμία είχε τον έλεγχο, δεν της επιτρέψαμε να μας δημιουργήσει κινδύνους. Σε τέτοια ματς προτιμάμε να παίρνουμε τους βαθμούς εις βάρος του θεάματος.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΑΡΔΙΚΙΩΤΗΣ (ΛΑΜΙΑΣ): Το αποτέλεσμα είναι άδικο αν δούμε με ποιο τρόπο δεχθήκαμε το γκολ. Στην ποδοσφαιρική μου καριέρα πρώτη φορά βλέπω τέτοιο γκολ. Πιστεύω πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Η Ζάκυνθος πήρε αυτό που ήθελε. Εμείς έχουμε συνεχής βελτίωση από τότε που ανέλαβα την ομάδα. Ήταν το πρώτο παιχνίδι που είχαμε πάθος και αυτό είναι αισιόδοξο. Κοιτάμε μπροστά. Το έργο μας είναι δύσκολο.

ΜΙΚΡΑ - ΜΙΚΡΑ

Πάνω από 800 άτομα βρέθηκαν στην εξέδρα του Γαϊτανίου για το συγκεκριμένο ματς. Πάντως η ιδέα του πούλμαν απ' την πλατεία Σολωμού προς το γήπεδο δεν "περπάτησε" αφού κανένας φίλαθλος δεν το χρησιμοποίησε για να μεταβεί στο γήπεδο

Την ουσία εις βάρος του θεάματος προτίμησε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος. Κι αυτό φάνηκε απ' το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο κ. Παλατσίδης μόλις είδε ότι αρχίζει να χάνεται... το κέντρο γιατί πίεζαν οι φιλοξενούμενοι, έβγαλε επιθετικό και πέρασε μέσο

Πάντως ο Κάρδαρης Κ. που βγήκε είχε ένα τεράστιο κάψιμο στο μηρό από κάποιο πέσιμό του στον αγωνιστικό χώρο που είναι πλαστικός

Στο ύψος των 2.055 ευρώ έφτασε η αμοιβή της διαιτησίας του κ. Σελίμου και των συνεργατών του. Κι αυτό γιατί ο συγκεκριμένος ρέφερι είναι Β΄ εθνικής.

Η Λαμία είναι σε καλό δρόμο αφού αρχίζει να δείχνει κάποια σημάδια βελτίωσης στον τομέα της ομοιογένειας. Φαίνεται πως είναι νέα ομάδα. Πάντως θα είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος για όλους