Δευτέρα 23 Μαρτίου 2009

Παναθηναϊκός-Λοκομοτίβ 1-3

O Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ξεπεράσει το... μπλόκο των Ρώσων της Λοκομοτίβ Μπελογκόριε στον τελικό του CEV Cup, ηττήθηκε με 3-1 σετ και έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει τον 500ό τίτλο της ιστορίας του στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Οι "πράσινοι" δεν έδειξαν ούτε στο ελάχιστο το πάθος που... περίσσευε στον ημιτελικό με την Κούνεο και απέναντι σε μία ομάδα που έπαιξε καλύτερα, η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Οι Ρώσοι στηρίχτηκαν στην πολύ καλή υποδοχή τους, στοιχείο που αποτέλεσε την αδυναμία από πλευράς Παναθηναϊκού, καθώς τα σέρβις της ομάδας του Σιπούλιν "διέλυσαν" τους υποδοχείς του "τριφυλλιού".

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά στο πρώτο σετ, επιτρέποντας στους Ρώσους να πάρουν το προβάδισμα από την αρχή του σετ και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα να το κατακτήσουν με 25-19. Το πρόβλημα του "τριφυλλιού" παρουσιάστηκε κυρίως στην υποδοχή, όπου ο Αντράε σε ακόμα ένα παιχνίδι δεν μπορούσε να βοηθήσει.

Στο δεύτερο σετ οι "πράσινοι" εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι, καθώς με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να "σπάσουν" την καλή άμυνα των Ρώσων, ενώ βελτίωσαν πολύ και το σέρβις. Τελικά το σετ κατέληξε σε "πράσινα" χέρια για να γίνει το 1-1.

Στο τρίτο σετ η Λοκομοτίβ πήρε από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα 4-5 πόντων, όμως στα μισά του σετ ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφερε τη διαφορά στους δύο πόντους (15-17). Κάπου εκεί οι Ρώσοι αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 4-0 έδωσαν τέλος στις ελπίδες των "πρασίνων" για κάτι καλύτερο στο σετ, κατακτώντας το με 25-20.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι μέχρι το 11-11, όταν ο γίγαντας των 2.15μ., Ντμίτρι Μουσέρσκι, "σκότωσε" τον Παναθηναϊκό από τη θέση του σέρβις, πετυχαίνοντας τρεις άσους και δίνοντας "αέρα" τεσσάρων πόντων στην ομάδα του. Οι "πράσινοι", με την ψυχολογία στο ναδίρ δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν, με συνέπεια να χάσουν το σετ με 25-20 και το τρόπαιο να καταλήξει στα χέρια των Ρώσων.

Τα σετ: 19-25, 25-17, 20-25, 20-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λεώνης): Ερπ 7 (1 άσος, 6/17 επ.), Αντράε 10 (9/14 επ., 1 μπλ.), Αγκάμες 23 (21/39 επ., 2 μπλ.), Γκέριτς 3 (2/6 επ., 1 μπλ.), Πανταλέων, Ντεπέστελε 2 (1/1 επ., 1 μπλ.), Στεφάνου (λ-58% υπ.) / Λάππας 1 (1/5 επ.), Ντονάς, Ανδρεάδης 5 (5/6 επ.), Ψάρρας 2 (2 άσοι)
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΠΕΛΟΓΚΟΡΙΕ (Τσιπούλιν): Κοσάρεβ 10 (10/20 επ.), Χτέι 14 (2 άσοι, 10/21 επ., 2 μπλ.), Τετιούκιν 13 (1 άσος, 12/23 επ.), Χορόσεβ 4 (1 άσος, 2/6 επ., 1 μπλ.), Μουσέρσκι 15 (3 άσοι, 8/14 επ., 4 μπλ.), Χάμουτσκιχ 1 (1 μπλ.), Λάμπουρν (λ-53%) / Φομένκο, Τσέλιτανς 3 (3/4 επ.), Μπαράνοβ, Ιγκνάτιεβ