Τρίτη, 28 Απριλίου 2009

Διακρίσεις της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Λαμίας

Η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Λαμίας συμμετείχε στο τουρνουά που διοργάνωσε η σχολή ποδοσφαίρου ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ Παλλήνης στις εγκαταστάσεις της Παλλήνης και της Ν. Μάκρης στο τετραήμερο από 10/04-13/04/09 με αρκετά καλή παρουσία.
Η συμμετοχή ήταν με δύο ομάδες και συγκεκριμένα με τις κατηγορίες προπαίδων (1996-997) & junior (1998-1999).

Παιγνίδια και αποτελέσματα κατηγορίας junior :
ΠΑΛΛΗΝΗ ΟΣΦΠ - ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ 5–7
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ - ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ 2-1
Ν. ΜΑΚΡΗ - ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ 3–6
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ - ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ 2- 0
Ν. ΜΑΚΡΗ - ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ 3–5

Οι ομάδες που συμμετείχαν στην κατηγορία αυτή ήταν:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ., ΑΕΚ, ΑΚ. ΠΟΔΟΣΦ. ΛΑΜΙΑΣ, ΠΑΛΛΗΝΗ, ΠΑΛΛΗΝΗ ΟΣΦΠ και Ν. ΜΑΚΡΗ .
Η ομάδα της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ κατέκτησε την 3η θέση. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π. την 1η.
Οι αθλητές που συμμετείχαν ήταν: Καραχάλιος Σπ., Κασούμης, Μανιάς Ν., Κουτσούκος Αλ., Παπαναστασίου Κ., Φούντας Ν., Γιώτης Αθ., Ρίζος Αλ., Πατσαρούχας Ε., Μαγκλάρας Κ., Σάπιος Παν..
Προπονητής: ΑΛΕΞΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ

Παιγνίδια και αποτελέσματα κατηγορίας προπαίδων :
ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ - ΠΑΛΛΗΝΗ ΟΣΦΠ 4-0
ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2–4
ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ. 1–1
ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ 2-1
ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ - Ν. ΜΑΚΡΗ 4–0

Οι ομάδες που συμμετείχαν στην κατηγορία αυτή ήταν:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ., ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ., ΚΑΛΛΙΘΕΑ., ΑΚ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ ., ΠΑΛΛΗΝΗ ΟΣΦΠ., Ν. ΜΑΚΡΗ.
Η ομάδα της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ κατέκτησε την 3η θέση. Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ την 1η.
Οι αθλητές που συμμετείχαν ήταν: Κούκιος Σ., Αλογάρης Γ., Δράκος Κ., Παπανικολάου Γ., Πηνιώτης Α., Μαλιάγκας Π., Μητσέλης Α., Ζιώγας Α., Κωνσταντόπουλος Α., Παλαιορούτης Ν., Τεμπέλης Ε., Παπαποστόλου Α., Ζιώγας Δ..
Προπονητής: ΡΗΓΑΣ ΗΛΙΑΣ

Ομάδα προπαίδων




ΛΑΡΙΣΑ 21-25/04/09
Διακρίσεις της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΛΑΜΙΑΣ στο 6ο διεθνές τουρνουά ακαδημιών ποδοσφαίρου στη ΛΑΡΙΣΑ που συνδιαργάνωσε ο Α.Ο. Δήμου Λάρισας και η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Λάρισας και διεξήχθη από την Τρίτη του Πάσχα 21 Απριλίου και ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 24 Απριλίου. Έλαβαν μέρος 64 ομάδες και 1.380 νεαροί αθλητές γεννημένοι τα έτη 1995-96 και 1997-98.
Από πλευράς της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΛΑΜΙΑΣ η ομάδα των γεννηθέντων το έτος 1997-98 κατέλαβε την 3η θέση σε σύνολο 32 ομάδων, αποκλείοντας κατά σειρά τους ΠΡΟΜΗΘΕΑ Λάρισας(3-2), ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ(2-0) και ΕΡΓΟΤΕΛΗ(3-1). Στον ημιτελικό ηττήθηκε από τον ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ(0-2) και στον μικρό τελικό κέρδισε με 3-1 τον ΑΡΗ ΛΑΡΙΣΑΣ. στον τελικό ο ΗΡΑΚΛΗ ΘΕΣ/ΚΗΣ κέρδισε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΠΕΙΡ. 2-0 στα πέναλτυ (1-1 καν.διάρκεια).
Η ομάδα της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 1997-98 : Λαθύρης Ε, Ζιώγας Δ., Χάψας Γ., Κατσάρας Β., Καλιακούδας Δ., Καραναστάσης Μ., Παπαποστόλου Α., Τεμπέλης Μ., Τσάκαλος Ν., Καρφής Γ., Πλατανιάς Φ., Σέου Ντ.

Η ομάδα του 1995 κατέλαβε την 4η θέση σε σύνολο 32 ομάδων, αποκλείοντας κατά σειρά τους ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ(3-1), ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.(1-1, 5-4 πεν), Α.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ(2-0). Στον ημιτελικό ηττήθηκε στα πέναλτι (4-3) από την ΑΚ/ΜΙΑ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (1-1 κανονική διάρκεια). Στο μικρό τελικό επικράτησε η ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΣΟΦΙΑΣ ΜΕ 1-0, πληρώνοντας στους δύο τελευταίους αγώνες την κόπωση (4 αγώνες σε δύο ημέρες) μιας και η αποστολή δεν ήταν πλήρης. Στον τελικό στο στάδιο ΑΛΚΑΖΑΡ, ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΑΚ. ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ 3-2.
Η ομάδα της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 1995-96: Γιοβάς Μ., Δάμπασης Δ., Καρκάνης Κ,., Καραναστάσης Δ., Μαδούρας Κ., Γέμελος Ν., Πινιώτης Αγ., Σούφλας Α., Τσόφλιος Γ., Μαλισσόβας Κ., Νάσιος Δ., Ζιώγας Α., Καρανικόλας Γ., Τερεζίου Β., Κορέτα Θ.

Οι υπεύθυνοι της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΛΑΜΙΑΣ, Αλεξίου Κώστας, Τσαπραζλής Κώστας και Ρήγας Ηλίας δήλωσαν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από την προσπάθεια των παιδιών της Ακαδημίας Λαμίας όπου για μια ακόμη φορά απεδείχθη ότι το ποδόσφαιρο της Λαμίας στις ηλικίες αυτές δεν έχει να ζηλέψει τίποτε ακόμη και από ακαδημίες ομάδων της Α’ Εθνικής (ο αποκλεισμός του Ολυμπιακού, Λάρισας και Εργοτέλη από τις ομάδες μας, μόνο τυχαία δεν ήταν). Αναφέρθηκαν επίσης στην οργάνωση του τουρνουά όπου συνολικά οι επισκέπτες ξεπέρασαν τους 1.500 για τέσσερις ημέρες, κάτι που αναμφίβολα το καθιστά όχι μόνο σπουδαίο αθλητικά αλλά εξίσου σπουδαίο και οικονομικά για την πόλη της Λάρισας.

Αναλυτικά οι ομάδες που συμμετείχαν:
ΓΚΡΟΥΠ 95 – 96
1ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΑΡΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
2. ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
3. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 2008
4. Α.Ο. ΠΡΩΤΕΑΣ Θ.
2ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΠΑΟΚ
2. ΠΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ
3. ΑΝΑΓ/ΣΗ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
4. ΑΚ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ
3ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΗΡΑΚΛΗΣ Θ.
2. ΑΚ. ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
3. ΕΡΜΗΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
4. ΑΚ. Γ. ΠΛΙΤΣΗ
4ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΑΕΛ 1964
2. ΕΡΜΗΣ ΚΑΛ/ΡΙΑΣ
3. ΑΟ ΤΟΞΟΤΗΣ
4. ΑΤΡ. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
5ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.
2. Α.Π. ΛΑΜΙΑΣ
3. ΕΛΠΙΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
4. ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
6ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
2. ΑΚ. ΤΣΑΡ/ΝΗΣ
3. ΠΑΣ ΣΟΦΑΔΩΝ
4. ΑΟΔΛ
7ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ
2. ΑΚ. NT. KOYH
3. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡ.
4. ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡ.
8ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΛΟΚ/ΤΙΒ ΣΟΦΙΑΣ
2. Γ.Ο. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
3. ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ
4. ΠΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
ΓΚΡΟΥΠ 97 – 98
1ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
2. ΕΡΜΗΣ ΒΟΛΟΥ
3. NRG ΖAKYNΘΟY
4. ΠΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
2ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
2. ΕΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
3. ΑΟ ΤΟΞΟΤΗΣ
4. ΑΚ. Γ. ΠΛΙΤΣΗ
3ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.
2. ΕΛΠΙΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
3. ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
4. ΑΟΔ ΛΑΡΙΣΑΣ
4ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΑΕΛ 1964
2. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 2008
3. ΑΚ. ΣΑΝΤΟΣ
4. ΑΚΑΔΗΜΙΑ 1
5ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΑΡΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
2. ΕΡΜΗΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
3. ΑΠΟΛΛΩΝ Λ.
4. ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΤ. ΚΟΥΗ 1
6ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΣΤ.
2. ΑΤΡ. ΠΤΟΛ/ΔΑΣ
3. ΑΚ. NT. KOYH 2
4. ΑΚ. ΝΙΚΗ ΜΙΧΑΗΛ
7ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ
2. ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ
3. ΓΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
4. ATROMHTOI
8ος ΟΜΙΛΟΣ
1. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
2. Α.Π. ΛΑΜΙΑΣ
3. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
4. ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ

Ομάδα 97-98









Ομάδα 95-96

Δεν υπάρχουν σχόλια: