Πέμπτη 7 Μαΐου 2009

Άρχοντες στο φιλέ!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στον 4ο αγώνα της σειράς των τελικών του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ και κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα μετά από 6 χρόνια (τελευταίο το 2003). Μάλιστα, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το απόλυτο στην Ελλάδα, αφού έχουν κατακτήσει και το Κύπελλο.

Ο Κυπελλούχος Ολυμπιακός κατατρόπωσε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ σε περίπου 1,5 ώρα, πήρε τα σκήπτρα του πρωταθλητή της Α1 των ανδρών από τον Ηρακλή, πέτυχε το νταμπλ και έστειλε τους 2.500 φιλάθλους της ομάδας που γέμισαν το "Μελίνα Μερκούρη" στον... 7ο ουρανό.

1ο σετ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και έχοντας πρωταγωνιστή τον Τζούριτς, έφτασε προηγούμενος με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς και ακολουθούσε από κοντά τους "ερυθρολεύκους".

Ο Μίλκοβιτς και ο Αγκάμες ήταν οι βασικοί εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών της κάθε ομάδας, δίνοντας πόντους εκτελώντας όμορφες επιθέσεις.

Η εξέλιξη του σετ ήταν συγκλονιστική, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για να αποκτήσουν το προβάδισμα. Μάλιστα οι "πράσινοι" ήταν εκείνοι που έφτασαν κοντά στην επικράτηση, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν το σετ πόιντ.

Από την άλλη, οι Πειραιώτες έφτασαν σε 6 σετ πόιντ, με την ομάδα του Αλέκου Λεώνη να καταφέρνει να... φράζει το δρόμο στις ορέξεις των γηπεδούχων. Όλα αυτά μέχρι το 29-28 υπέρ του Ολυμπιακού, καθώς σε εκείνο το σημείο είχαμε τη φάση του αγώνα.

Επίθεση του Αγκάμες, ο Μίλκοβιτς σηκώνεται για μπλοκ, η μπάλα ακουμπάει στο χέρι του Σέρβου και καταλήγει άουτ (μπλοκ άουτ για Παναθηναϊκό), αλλά ο διαιτητής πήρε πάνω του τη φάση και έδωσε τον πόντο στην ομάδα του Άντερς Κρίστιανσον, καθώς θεώρησε ότι η μπάλα από το καρφί του Κολομβιανού βρήκε στο φιλέ και κατέληξε άουτ, οπότε ο πόντος και το σετ κατέληξαν στον Ολυμπιακό.

2ο σετ

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με αρκετό εκνευρισμό από τους παίκτες του Παναθηναϊκού και ιδιαίτερα από τον Ντεπέστελε που διαμαρτυρήθηκε στο διαιτητή για μία φάση προς το τέλος του πρώτου σετ, όπου ο Ριβέρα τον πάτησε (κατά λάθος) πάνω σε μία φάση και τραυματίστηκε ελαφρώς.

Ο πασαδόρος του "τριφυλλιού" δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για να... ηρεμήσει και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο σετ, προηγούμενος με έναν ανεπάντεχο πόντο.

Αυτό ήταν, από εκείνη τη στιγμή και μετά, η καλοκουρδισμένη μηχανή του Άντερς Κρίστιανσον που έπαιρνε ακόμα περισσότερες στροφές μπροστά στον κόσμο της, άρχισε να κάνει απίστευτα πράγματα.

Ο Ολυμπιακός δούλευε εξαιρετικά σε επίθεση, άμυνα, υποδοχή και σερβίς , κατάφερε να ξεφύγει γρήγορα, παίρνοντας μεγάλη διαφορά, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (25-16), χωρίς να δίνει τη δυνατότητα στους "αιωνίους" αντιπάλους του να... σηκώσουν κεφάλι, καθώς φαινόταν ότι είχαν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα και σκέφτονταν το 3ο και κρισιμότερο σετ του αγώνα.

3ο σετ

Στην 3η πράξη του απόλυτου ντέρμπι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά, με διάθεση να καθαρίσει την υπόθεση νίκη-τίτλος.

Πήρε εύκολα διαφορά 6 πόντων στο 12-6, με μπροστάρη τον Μίλκοβιτς, αλλά και τον Ούρναουτ με το εκπληκτικό σερβίς του. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή, όμως ο Λίμπερμαν Αγκάμες πάλευε στην επίθεση έχοντας εξαιρετικά ποσοστά, έχοντας παράλληλα και τη βοήθεια του Αντράε.

Στα συν για τους "πρασίνους" ήταν και η άνοδος όσο περνούσε ο αγώνας του Γκέριτς που έδωσε κάποιες λύσεις και συμμάζεψε κάπως της κατάσταση για το 13-11 και τη διαφορά στους δύο, όμως μέχρι εκεί.

Ο ηγέτης Μίλκοβιτς είχε πάρει φόρα και δεν μπορούσε να τον σταματήσει κανείς, έχοντας για... βοηθό του τον Ριβέρα που ήταν ο πιο σταθερός παίκτης σε όλη τη σειρά των τελικών και τον Κουρνέτα να του μοιράζει πανέξυπνες πάσες.

Τα πάντα στο τέλος οδηγήθηκαν με μαθηματική ακρίβεια στη κατάκτηση του 3ου σετ, του αγώνα και πάνω απ' όλα στον πολυπόθητο τίτλο, με τον Τζούριτς να μπορεί να καυχιέται ότι ήταν εκείνος που έστειλε το τρόπαιο του πρωταθλήματος στον Πειραιά και να παίρνει τον τίτλο του MVP του πρωταθλήματος της Α1 των ανδρών.

Αρχικές συνθέσεις

Ολυμπιακός: Χοφ, Τζούριτς, Κουρνέτας, Ούρναουτ, Ριβέρα, Μίλκοβιτς, λίμπερο ο Παπαδημητρίου

Παναθηναϊκός: Αγκάμες, Πανταλέων, Λάππας, Στεφάνου, Αντράε, Γκέριτς, Ντεπέστελε

Κίτρινη κάρτα: Ριβέρα (2ο σετ) / Ντεπέστελε (2ο σετ), Αγκάμες (2ο σετ), Πανταλέων (2ο σετ)

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ στο 2ο σετ, ο Σουλτανόπουλος δήλωσε:

"Δε θέλουμε να χάσουμε τον ρυθμό, είναι πολύ σημαντικό που το πήραμε το 1ο σετ και πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να πάρουμε τον αγώνα"

Τα σετ: 30-28, 25-16, 25-19

Η "χρυσή βίβλος"

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

2009: Ολυμπιακός 2008: Ηρακλής 2007: Ηρακλής 2006: Παναθηναϊκός 2005: Ηρακλής 2004: Παναθηναϊκός 2003: Ολυμπιακός 2002: Ηρακλής 2001: Ολυμπιακός 2000: Ολυμπιακός 1999: Ολυμπιακός 1998: Ολυμπιακός 1997: Αρης 1996: Παναθηναϊκός 1995: Παναθηναϊκός 1994: Ολυμπιακός 1993: Ολυμπιακός 1992: Ολυμπιακός 1991: Ολυμπιακός 1990: Ολυμπιακός 1989: Ολυμπιακός 1988: Ολυμπιακός 1987: Ολυμπιακός 1986: Παναθηναϊκός 1985: Παναθηναϊκός 1984: Παναθηναϊκός 1983: Ολυμπιακός 1982: Παναθηναϊκός 1981: Ολυμπιακός 1980: Ολυμπιακός 1979: Ολυμπιακός 1978: Ολυμπιακός 1977: Παναθηναϊκός 1976: Ολυμπιακός 1975: Παναθηναϊκός 1974: Ολυμπιακός 1973: Παναθηναϊκός 1972: Παναθηναϊκός 1971: Παναθηναϊκός 1970: Παναθηναϊκός 1969: Ολυμπιακός

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

1968: Ολυμπιακός 1967: Παναθηναϊκός 1966: Παναθηναϊκός 1965: Παναθηναϊκός 1964: Μίλωνας 1963: Παναθηναϊκός 1962: Μίλωνας 1961: Πανελλήνιος 1944: Πανελλήνιος 1940: Πανελλήνιος 1939: Πανελλήνιος 1938: ΕΑ Πατρών 1937: Πανελλήνιος 1936: Πανελλήνιος

ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (1969-2009) Ολυμπιακός : 22 Παναθηναϊκός: 14 Ηρακλής : 4 Άρης : 1