Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2009

Επιστροφή Ερνάντεζ και νέα νίκη

Με τον Οσβάλντο Ερνάντεζ να επιστρέφει έπειτα από τέσσερις αγώνες απουσίας, η Λαμία επικράτησε με 3-0 σετ του Μίλωνα για την 16η αγωνιστική της Α1. Οι λαμιώτες δείχνουν ότι έχουν επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και συνεχίζουν να "βλέπουν" τετράδα.

Ο φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην επίθεση, όπως και στο σερβίς, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν εκπληκτικό μπλοκ και εκμεταλλεύτηκαν τα 24 λάθη των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα να δυσκολευτούν μόνο στο τρίτο σετ, το οποίο και "καθάρισαν" στο τέλος . Ο Ερνάντεζ επέστρεψε πετυχαίνοντας 18 πόντους, ενώ από κοντά ήταν και οι Βιαφάρα (9) και Γκάτιν (7.5).

Ο προπονητής της Λαμίας, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, αφιέρωσε τη νίκη στον έμπειρο κεντρικό, Αντώνη Τσακιρόπουλο και στα δύο δίδυμα που απέκτησε πρόσφατα: "Χρειαζόμασταν πάρα πολύ σε αυτό το παιχνίδι τους 3 βαθμούς. παίξαμε σοβαρά και τους κερδίσαμε με όπλο μας την επίθεσή μας. "Αφιερώνουμε την νίκη στις δίδυμες… κοράκλες που έφερε στον κόσμο η γυναίκα του Αντώνη Τσακιρόπουλου και του ευχόμαστε να χαίρετε και τις τρεις κόρες του".

"Για να κερδίσεις ομάδες σαν την Λαμία πρέπει να κάνεις το κάτι παραπάνω και να μην κάνεις λάθη. Είμαστε μέσα στους στόχους μας" είπε ο προπονητής του Μίλωνα Χρήστος Ντόζης.

Τα σετ: 25-20, 25-21, 25-21.

Η εξέλιξη του σκορ:
1ο σετ: 2-3, 8-11, 20-13, 20-14, 24-17, 24-19, 25-20.
2ο σετ: 3-2, 10-7, 11-9, 13-12, 14-13, 16-13, 17-14, 20-17, 21-18, 23-20, 23-21, 24-21, 25-21.
3ο σετ: 6-6, 7-7, 8-7, 9-7, 10-9, 10-11, 11-12, 13-13, 15-15, 15-16, 19-18, 22-19, 22-20, 25-21.