Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2009

Επιστροφή στις νίκες για Γυμναστικό

Μετά από μακρύ καιρό απουσίας απ' το "Χαλκιοπούλειο" και τον Ερνάντεζ "παροπλισμένο ο Γυμναστικός επέστρεψε στην έδρα του θέλοντας να δείξει πως τα ματς με Λοκομοτίβ, Άρη και Ηρακλή αποτέλεσαν μια κακή παρένθεση. Και μπορεί να επέστρεψε στις νίκες με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, αυτή ωστόσο ήρθε με κόπο και ιδρώτα απέναντι σε μια μαχητική ομάδα που παλεύει για την σωτηρία της.
Αρκετά ενθουσιώδες το ξεκίνημα και των δύο ομάδων στο "Χαλκιοπούλειο" με τον Γυμναστικό να είναι αυτός που κατάφερε να "χτίσει" γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας 4 πόντων (8-4) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Το δυνατό σερβίς του Βιαφάρα στο 11-7 δυσκόλεψε την υποδοχή του Απόλλωνα, οι παίκτες του οποίου υπέπεσαν σε λάθος, δίνοντας το δικαίωμα στη λαμιώτικη ομάδα να ξεφύγει με 5 (12-7).
Ακόμη ένα λάθος στην επίθεση των Θεσσαλονικιών απ' τον Μορένο έστειλε την διαφορά στους 6 (14-8). Σε επίθεση του Ιετσέλνιεκς το χέρι του βρήκε φιλέ, με αποτέλεσμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Γυμναστικός να προηγείται με 16-9. Χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα στην συνέχεια απ' τους παίκτες της ομάδας της Καλαμαριάς, αυτοί των γηπεδούχων έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ, έχοντας σταθερή απόδοση και διαφορά πόντων, με 25-16.
Συναρπαστικό το ξεκίνημα του δεύτερου με τους φιλοξενούμενους αποφασισμένους να ισοφαρίσουν τα σετ σε 1-1. Αυτό ήταν η αιτία οι δύο αντίπαλοι να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (6-6), μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που βρήκε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς μπροστά με 2π. (6-8). Παρά την προσπάθεια των παικτών του Γυμναστικού να ισοφαρίσουν, η διαφορά αυξήθηκε στους 3 (8-11) καθώς τα μπλοκ των γηπεδούχων κατέληγαν άουτ.
Ένα λάθος του Γκάρα, που δεν άφησε την μπάλα να φύγει άουτ, έδωσε προβάδισμα 4π. στους φιλοξενούμενους (9-13) και τους παίκτες στον πάγκο για οδηγίες απ' τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο. Οποιαδήποτε εντούτοις προσπάθεια της Λαμίας να ανακάμψει έπεφτε στο κενό, αφού το σετ έδειχνε καταδικασμένο να χαθεί. Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, φτάνοντας τους 5 (13-18) έπειτα από λάθος του Πέρεζ στην υποδοχή, και όλοι περίμεναν το τελικό σκορ του δεύτερου σετ το οποίο και "έκλεισε" υπέρ των φιλοξενούμενων με 19-25.
"Καρμπόν" με το προηγούμενο και το ξεκίνημα του τρίτου σετ "των δύο πόντων", με τον Γυμναστικό πάντως αυτή τη φορά να είναι αυτός που θα πάρει διαφορά 2π. (5-3). Αυτή παρέμενε στα ίδια επίπεδα μέχρι να την αυξήσουν στους 3 οι γηπεδούχοι στα μέσα του σετ (12-9). Σ' εκείνο το σημείο οι παίκτες του Απόλλωνα αντέδρασαν, θέλοντας να μην ξεφύγουν κι άλλο αυτοί των γηπεδούχων και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 13-13.
Ο Βιαφάρα ωστόσο είχε άλλη άποψη και με 2 συνεχόμενους πόντους του έφερε και πάλι την διαφορά στους... 2 (16-14). "Σκληρό καρύδι" οι "ροσονέρι" του βορρά κατάφεραν, και με λίγη διαιτητική βοήθεια, να ξαναφέρουν το σκορ του σετ στα ίσα (17-17). Αυτό πείσμωσε τους παίκτες του Γυμναστικού που στο πιο κρίσιμο σημείο του ξαναπήραν διαφορά 2π. (21-19). Δύο συνεχόμενα λάθη του Γκάτιν έδωσαν και πάλι ελπίδα στον Απόλλωνα που ισοφάρισε εκ νέου σε 21-21.
Γκραν γκινιόλ λοιπόν το τέλος του τρίτου σετ με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν -σωστά μαντέψατε- και πάλι με 2 (23-21), αλλά με αυτούς των φιλοξενούμενων να ισοφαρίζουν για μια ακόμη φορά, μη καταθέτοντας τα όπλα, σε 23-23. Οι... καρδιακοί έστρεψαν αλλού το βλέμμα αφού πόντο-πόντο φτάσαμε στο 29-29 κι έπρεπε κάποιος να πάρει τη νικηφόρα διαφορά -τι άλλο;- των 2π. Αυτή ήταν η Λαμία που στάθηκε, η αλήθεια είναι, πιο τυχερή δίνοντας τέλος σε ένα συγκλονιστικό σετ με 31-29!
Το καθαρό σφάλμα του Μορένο να ακουμπήσει φιλέ στην αρχή του τέταρτου ήταν η αιτία να εκνευριστούν οι φιλοξενούμενοι αδίκως με την διαιτησία, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Γυμναστικός που πήρε γρήγορα-γρήγορα μια διαφορά 4π. (5-1), την οποία αύξησε μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στους 5 (9-4). Ήταν πλέον φανερό ότι οι παίκτες του Απόλλωνα υστερούσαν σε ψυχολογικά αποθέματα έναντι των αντιπάλων τους, αφού το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 16-9.
Το... νερό είχε μπει πια στο αυλάκι και μόνο με αυτοκτονία θα έχανε το ματς η ομάδα της Λαμίας. Αυτό απετεύχθη μιας και οι γηπεδούχοι έβρισκαν σίγουρες λύσεις στην επίθεση, κρατώντας παράλληλα την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, φτάνοντάς την μάλιστα λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού στους 10 (23-13). Το τελικό 25-14 πιστοποίησε την διαφορά των γηπεδούχων στο ματς, χαροποιώντας τους περίπου 250-300 φιλάθλους που παρακολούθησαν το παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί πως στο γήπεδο βρέθηκαν και 10 -στην πλειοψηφία τους κυρίες- φίλοι του Απόλλωνα, που αποθέωναν τους παίκτες του σε κάθε τους προσπάθεια.

Τα σετ: 25-16, 19-25, 31-29, 25-14

Γ.Σ. ΛΑΜΙΑΣ (Δ.Ανδρεόπουλος): Λιβαθηνός 1.33, Παπαθωμόπουλος 5.5 (5/12 επ.), Γκάτιν 13.33 (13/26 επ., 68% άριστες/συνολικές υποδοχές), Μορένο 9.5 (9/17 επ., 56% άριστες/συνολικές υποδοχές), Βιαφάρα 18.5 (15/18 επ., 2.5 μπλοκ), Τσακιρόπουλος 5.33 (4/7 επ.) / Γκαράς (λ-59% άριστες/συνολικές υποδοχές., 8 αμ.), Κρέτσης, Κιόσης 4.5 (3/4 επ., 1.5 μπλοκ), Κυριακίδης 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γ.Περσιανλής): Ιεσέλνικς 14.5 (11/31 επ., 3.5 μπλοκ, 42% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ζομπό Λεμπέ 15 (15/27 επ.), Ρόμπερτς 18 (18/27 επ., 50% άριστες/συνολικές υποδοχές), Μορένο 7 (4/8 επ., 2 άσοι), Ντίαζ 7.5 (5/10 επ., 2.5 μπλοκ), Παπαϊακώβου 6 (5/7 επ.) / Παπαδημητρίου (λ-69% άριστες/συνολικές υποδοχές, 5 αμ.), Νικηφορίδης 1, Κοντογιάννης, Δημητριάδης.