Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008

Ένα βήμα απ' τους "8" ο Γυμναστικός

Μπορεί πριν το παιχνίδι πολλοί να πίστευαν πως η νεανική Ορτέκ Νεσελάντε δεν θα δημιουργούσε ιδιαίτερα προβλήματα στον Γυμναστικό Σύλλογο Λαμίας, η εξέλιξη του παιχνιδιού όμως άλλα έδειξε. Το ματς ήταν ντέρμπι καθόλη την διάρκειά του αλλά στα πιο καίρια σημεία μέτρησε η εμπειρία των παικτών της Λαμίας.
Ντέρμπι λοιπόν απ' το ξεκίνημα του πρώτου σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 5-5 όταν ο Γυμναστικός πήρε μια διαφορά 2 πόντων (7-5), αλλά πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με ένα σερί 0-4 κάνοντας το σκορ 7-9. Οι Ολλανδοί, όχι απλά κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά, αλλά την αύξησαν κιόλας στους 4 (10-14). Οι παίκτες της Λαμίας με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 20-20 και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 21-20. Κι έτσι όπως ξεκίνησε τελείωσε κιόλας το σετ, με ντέρμπι. Το 24-24 έγινε 26-26 αλλά ένα τραγικό λάθος του Γκάτιν στην υποδοχή έδωσε το πρώτο σετ στην Ορτέκ με 26-28.
Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο σετ. Το αρχικό 6-6 με δύο άσους του Ερνάντεζ έγινε 8-6. Ο Κουβανός όμως ήταν η αιτία με καρφί άουτ να δώσει το προβάδισμα στους Ολλανδούς με 8-9. Ο Γυμναστικός άντεξε στην πίεση του να γυρίσει το ματς υπέρ του και με κύριο εκφραστή των επιθέσεών του τον Ερνάντεζ έφερε το σκορ στο 16-12. Η διαφορά των 4π. όχι απλά δεν χάθηκε αλλά αυξήθηκε κιόλας στους 6 (22-16). Παρά την προσπάθεια της Ορτέκ ν' αντιδράσει το σετ κατέληξε στην Λαμία με 25-21.
Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν απ' την αρχή μια διαφορά 2π. (6-8) την οποία και κράτησαν μέχρι τα μέσα του (9-11), όταν την αύξησαν στους 4 (11-15). Ο Γυμναστικός δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρήσει σε 18-18, σκορ που παρέμενε προς το τέλος του σετ (22-22) για να περάσει μπροστά στο πιο κρίσιμο σημείο (24-23). Τελικά κατάφερε με καθαρό μυαλό και την βοήθεια του κόσμου -που σ' εκείνο το σημείο πήρε μπρος- να το πάρει με 27-25 και να περάσει με 2-1 μπροστά στα σετ, μέσα σε πανζουρλισμό στις κερκίδες του "Χαλκιοπούλειου".
Απ' τον κανόνα του "σετ-ντέρμπι" δεν θα μπορούσε να ξεφύγει και το τέταρτο. Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες μέχρι τα μέσα του όταν η Ορτέκ πήρε μια διαφορά 2π. (13-15), με την Λαμία να ισοφαρίζει γρήγορα σε 16-16 και να περνά μπροστά με 20-19. Η αποφασιστικότητα των παικτών των γηπεδούχων ήταν τέτοια που δεν έδωσε περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και το σετ κατέληξε κι αυτό στον Γυμναστικό με 25-23.
Η Λαμία πήρε μια πανάξια νίκη με 3-1 που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει στην πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών. Το πρώτο βήμα έγινε και τώρα απομένει το δεύτερο την επόμενη Τρίτη στο Ρότερνταμ για να σφραγιστεί και τυπικά μια απ' τις μεγαλύτερες διακρίσεις της αθλητικής κεντρικής Ελλάδας.
Να σημειωθεί πως το παρών στο "Χαλκιοπούλειο" έδωσε κι η ποδοσφαιρική Λαμία με τον Σπύρο Βιτζέκα και τον προπονητή της ομάδας Γιώργο Μαραντά, που ήρθαν στο γήπεδο λίγο μετά την έναρξη του παιχνιδιού να παρακολουθήσουν την προσπάθεια της ομάδας βόλεϊ της πόλης.

Τα σετ: 26-28, 25-21, 27-25, 25-23

Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ (Δ.Ανδρεόπουλος): Λιβαθηνός 1, Ερνάντεζ 16(13/30 επιθ., 1μπλοκ, 2 άσσους), Γκάτιν 15(15/29 επιθ.), Πέρεζ 19(18/28 επιθ. 1 μπλοκ), Τσακιρόπουλος 6 (3/8 επιθ., 2 μπλοκ, 1 άσσο), Βιαφάρα 5(4/6 επιθ. 1 μπλοκ), Μηνούδης λίμπερο 59% υποδοχή, Κιόσης 2 (2/2 επιθ.)

ΟΡΤΕΚ ΝΕΣΕΛΑΝΤΕ (Ρ.Ζβέρβερ): Βαν Χάρσκαμπ 2, Κλάπγαϊκ 16(16/36 επιθ.), Κόου 19(17/30 επιθ. 2 άσσους), Στόλζ 2 (τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και μεταφέρθηκε στην Πολυκλινική Λαμίας στο 1ο σετ), Βλάμ 15 (11/17 επιθ. 2 μπλοκ, 2 άσσους), Λόρσαϊντ 16 (16/21 επιθ.), Ράντεμακ λίμπερο 62%, Ντε Γκράϊτερ 4, Γιάρσβελντ