Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2008

Εύκολο απόγευμα για Γυμναστικό

Μια εύκολη -μα πάνω απ' όλα- καθαρή νίκη με 3-0 πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου ο Γυμναστικός Σύλλογος Λαμίας απέναντι στον ΠΑΟΚ στο "Χαλκιοπούλειο". Οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν καμία δυσκολία να επιβάλουν πλήρως τον ρυθμό τους, μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και για μια ακόμη αγωνιστική δεν κατάφεραν να γευτούν την χαρά της νίκης εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα της Λαμίας μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι έχοντας καταπληκτικό μπλοκ και με έναν Οσβάλντο Ερνάντεζ εκπληκτικό στο σερβίς, που δυσκόλεψε αρκετά την υποδοχή των παικτών του ΠΑΟΚ. Με συνοπτικές διαδικασίες το σκορ έφτασε γρήγορα στο 6-0 με τους γηπεδούχους να δείχνουν από νωρίς "τα δόντια τους". Η επίθεση των γηπεδούχων λειτούργησε εξαιρετικά μπλοκάροντας την άμυνα των φιλοξενούμενων, γεγονός που δεν επέτρεπε να μειωθεί αισθητά η διαφορά στο σκορ.
Το τάιμ άουτ που πήρε στο 12-6 ο Γιάννης Μέλκας έφερε αποτέλεσμα καθώς στα μέσα του σετ ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 2π. (13-11). Το σετ κυλούσε στο ίδιο μοτίβο με την Λαμία να καταφέρνει να κρατά την διαφορά των 2π. (18-16), ώσπου με δύο συνεχόμενους πήγε ξανά στους 4 (20-16). Λίγο πριν το τέλος του σετ ο ΠΑΟΚ "ανέβασε στροφές" και κατάφερε, όχι απλά να ισοφαρίσει σε 22-22, αλλά να περάσει και μπροστά με 22-23. Ωστόσο έμεινε εκεί καθώς ο Γυμναστικός με ένα σερί 3-0 το κατέκτησε με 25-23.
Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να ισοφαρίσουν στα σετ και γι' αυτό τα έδωσε όλα στην αρχή του 2ου με το σκορ να είναι ισόπαλο (7-7). Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων τους επέτρεψε να ξεφύγουν αρχικά με 3 (11-8) και στην συνέχεια με 4 (13-9). Ο "δικέφαλος" όμως έδειχνε "πολύ σκληρός για να πεθάνει" και το γύρισε σε 13-13. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι προς το τέλος του σετ (20-20), αλλά η Λαμία με πιο καθαρό μυαλό στο καθοριστικότερο σημείο του παιχνιδιού ξέφυγε με 3 (24-21) και τελικά πήρε και το 2ο σετ με 25-22.
Οι φιλοξενούμενοι -μη έχοντας άλλα περιθώρια για άλλες απώλειες- έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Στην αρχή του 3ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ (5-5), με τον Γυμναστικό να παίρνει στην συνέχεια ένα μικρό προβάδισμα (7-5) την οποία κατάφερε να κρατήσει μέχρι τα μέσα του (12-10), όταν και ξέφυγε με 5 (15-10). Οι γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν σε καμία περίπτωση κρατώντας το προβάδισμα στο σκορ, με τον Ερνάντεζ να εκτελεί και το μπλοκ να κρατά την διαφορά των 5π. (22-17). Ο ΠΑΟΚ "παραδώθηκε" στις ορέξεις των παικτών της φθιωτικής ομάδας, οι οποίοι κατέκτησαν και το 3ο σετ με 25-20 και μια καθαρή νίκη με 3-0.
Πριν από την έναρξη τιμήθηκε ο Ερνάντεζ ως MVP της 9ης αγωνιστικής. Την απονομή έκανε ένας απ' τους πιο ηλικιομένους φιλάθλους της ομάδας, ο κος Κωνσταντίνος Αργυρόπουλος. Το παιχνίδι αυτό τελείωσε για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου η οποία την Κυριακή πετά για την Ολλανδία, όπου στο μεγαλύτερο λιμάνι της Ευρώπης - το Ρότερνταμ- θα υπερασπιστεί το 3-1 του πρώτου αγώνα με την Ορτέκ, έτσι ώστε να προκριθεί στους "8" του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών Ευρώπης.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-20

Γ.Σ. Λαμία (Δ.Ανδρεόπουλος): Λιβαθηνός, Ερνάντεζ 24 (22/35 επιθ. 1 άσσο, 1 μπλοκ), Γκάτιν 13 (13/20 επιθ.), Πέρεζ 5, Βιαφάρα 9 (5 μπλοκ), Τσακιρόπουλος 4, Μηνούδης λίμπερο 58%, Κιόσης 1, Κρέτσης
ΠΑΟΚ (Γ.Μέλκας): Προύσαλης 2, Αρμενάκης 15, Λότμαν 8, Βούλφεντεν 9, Ντίνας 6, Μπρούνερ 7, Βλασακίδης λίμπερο 76%, Χατζηλιάδης 2, Παντακίδης, Μαρούλης.