Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2008

Η Λαμία στους "8" του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών!

Ο επίλογος του πιο ωραίου παραμυθιού -μέχρι το επόμενο- γράφτηκε απόψε στο Ρότερνταμ. Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λαμίας επικύρωσε την πρόκρισή του στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών, αφού νίκησε την Νεσελάντε και μέσα στο σπίτι της με 1-3.
Οι Ολλανδοί είχαν σε όλη την διάρκεια του πρώτου σετ το άγχος του να γυρίσουν το 3-1 της Λαμίας στον πρώτο αγώνα. Η Ορτέκ μπήκε δυνατά και στα μέσα του σετ πήρε μια διαφορά 3 πόντων, η οποία και καλύφθηκε γρήγορα (12-12). Ο Ρόλαντ Σβέρβερ πήρε το τάιμ άουτ που "ξύπνησε" τους παίκτες του αφού πήραν εκ νέου "αέρα" 3π. (16-13) που στην συνέχεια έφτασε στους 5 (22-17). Ο Γυμναστικός προσπάθησε να γυρίσει στο παιχνίδι αλλά η διαφορά ήταν τέτοια που δεν του το επέτρεψε. Συνεπώς το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-22.
Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Ισοπαλία στην αρχή (5-5) και πάλι προβάδισμα για την Νεσελάντε με 13-10. Πριν προλάβουν να ξεφύγουν και πάλι η Λαμία, όχι απλά ισοφάρισε (16-16), αλλά πέρασε και μπροστά με 16-17. Η διαφορά υπέρ των Φθιωτών κρατιούνταν στον πόντο και στο πιο καθοριστικό σημείο αυξήθηκε στους 2 (20-22). Με όπλο το μπλοκ άγγιξε τους 3(21-24) για καταλήξει το δεύτερο σετ στον Γυμναστικό με 22-25, φωρτόνοντας με ακόμη περισσότερο άγχος τους Ολλανδούς μετά το 1-1.
Στο 3ο σετ οι Λαμιείς είχαν ήδη βρει ρυθμό και το 8-7 έγινε γρήγορα 11-11. Απο κει και πέρα ξεκίνησε το επιθετικό κρεσέντο και το 13-16 έγινε 18-22. Τότε οι παίκτες των φιλοξενούμενων πίστεψαν πως όλα τελείωσαν και χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πιστέψουν πως μπορεί να ανατρέψουν την κατάσταση. Ένα σετ που φάνηκε να είναι υπέρ της Λαμίας έδειξε να χάνεται στο 22-23. Ο Βιαφάρα όμως είχε αντίθετη άποψη καρφώνοντας για το 22-24. Και ένα μπλοκ του Ερνάντεζ χάρισε το δεύτερο, "χρυσό" σετ με 22-25 και την ιστορική πρόκριση του Γυμναστικού Συλλόγου στους "8".
Ούτε το 4ο σετ άφησε στους Ολλανδούς ο Σύλλογος της Λαμίας. Δεν ήθελε να κάνει προπόνηση. Ήθελε δύο σετ κι όμως πήρε τρία. Ταπείνωσε την Νεσελάντε στο σπίτι της κάνοντας περήφανους τους Λαμιώτες, τους Στερεοελλαδίτες, τους Έλληνες. Να περάσει ο επόμενος...

Τα σετ: 25-22, 22-25, 22-25, 24-26

Ortec (R.Zwerver): Van Jaarsveld 5, Klapwijk 7, Kooy 27, De Gruijter 5, Lorsheijd 10, Vlam 11, Rademaker libero 65%, Koomen 11, Van Iaarsveld.