Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2008

Κι όμως... Του έδωσε ροπαλιά!!!

Μπορεί ο Ηρακλής να κρατούσε ρόπαλο, αυτό όμως διόλου δεν πτόησε τους παίκτες του Γυμναστικού Συλλόγου Λαμίας που είχαν ανέβει στη Θεσσαλονίκη με άγριες διαθέσεις. Η ομάδα της Λαμίας πέτυχε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του πρωταθλητή "Γηραιού" αλώνοντας το κλειστό της Μίκρας με 1-3.
Πανάξια η νίκη της αρμάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που έπαιξε εκπληκτικό βόλεϊ απέναντι σε έναν προβλέψιμο, και χωρίς φαντασία στο παιχνίδι του, Ηρακλή. Η Λαμία ήταν καλύτερη στο γήπεδο, είχε πάθος και υποχρέωσε τον Ηρακλή στη δεύτερη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα.
Απ' το πρώτο σετ φάνηκε πως ο Γυμναστικός μπήκε σαν σίφουνας στο παρκέ και μετά το αρχικό 6-6 ξέφυγαν άνετα και εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του "Γηραιού" απ' το παιχνίδι, παίρνοντας το πρώτο σετ άνετα με 17-25.
Το δεύτερο σετ μόνο για καρδιακούς δεν ήταν. Η Λαμία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αλλά είχε πλέον να ανταγωνιστεί την σθεναρή αντίσταση των πρωταθλητών. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (13-13 και 18-18) μέχρι που το δυνατό όπλο των φιλοξενούμενων, η επίθεση, πήρε μπροστά. Το 20-22 έγινε 23-23 και το παιχνίδι έγινε γκραν γκινιόλ.
Φτάνοντας στο 25-26 ο Ερνάντεζ κάρφωσε εντός ορίου αλλά ο διαιτητής είχε άλλη άποψη υποστηρίζοντας πως η μπάλα πέρασε άουτ σε μια εμφανέστατη φάση, δίνοντας το δικαίωμα στον Ηρακλή να ανέβει ψυχολογικά και να στερήσει απ' τη Λαμία -προσωρινά- το 2ο σετ που δικαιούταν. Οι πρωταθλητές είχαν 4 σετ μπολ αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα, με τους παίκτες του Γυμναστικού να μην κάνουν το ίδιο στο 10ο (!) δικό τους. Τελικό σκορ 36-38 και 0-2 στα σετ.
Το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο και στο 3ο σετ όταν και πάλι οι δύο ομάδες πάλευαν "με νύχια και με δόντια" να το κατακτήσουν. Έτσι πήγαιναν μαζί στο σκορ (17-17 και 21-21) αλλά ο Ηρακλής με όπλο το μπλοκ κατάφερε στο τέλος να το πάρει με 25-23.
Στο τελευταίο σετ η Λαμία για μια ακόμη φορά δεν κατέβασε ταχύτητα και εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις αδυναμίες και την έλλειψη φαντασίας των γηπεδούχων. Ήταν μπροστά συνεχώς με 5 πόντους, και παρά την αντίδραση των "κυανόλευκων" προς το τέλος του σετ, έκαναν το 22-25 και έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό στις αποσκευές τους.
Απ' το 2005-2006 όταν και ανέβηκε ο Γυμναστικός Σύλλογος στα σαλόνια της Α1 κατηγορίας του βόλεϊ δεν είχε πάρει ούτε έναν βαθμό απ' τον Ηρακλή και τους πήρε χτες μεμιάς. Όπλο της Λαμίας δεν ήταν μόνο η επίθεση σ΄αυτό το παιχνίδι. Η υποδοχή της ήταν εξίσου εξαιρετική και πραγματικά κανείς απ' τους παίκτες δεν υστέρησε. Ωστόσο δεν θα μπορούσαμε να μην σταθούμε στον Ερνάντεζ που ήταν για μια ακόμη φορά εξαιρετικός. Ο χαλκέντερος διαγώνιος ήταν "όλα τα λεφτά" προσθέτοντας στο ενεργητικό του άλλη μια σπουδαία εμφάνιση.

Τα σετ: 17-25, 36-38, 25-23, 22-25.

Ηρακλής (Κ.Αρσενιάδης): Χαριτωνίδης 3, Νίλσον 16.5 (15/36 επ., 1 άσο), Αχρεμ 18.33 (16/31 επ., 60% άριστες/συνολικές υποδοχές), Κονσταντίνοφ 15 (13/22 επ., 65% άριστες/συνολικές υποδοχές), Σμαραγδής 6 (1/6 επ., 4 μπλοκ), Κράβαρικ 6.83 (4/8 επ., 2.83 μπλοκ) [Κονσεϊσάο –λ<52%>, Μπρουκς, Κανέλλος 0.83, Γκόρτσανιουκ 4.5 (4/5 επ.)]
Γ.Σ. Λαμίας (Δ.Ανδρεόπουλος): Λιβαθηνός 1, Ερνάντεζ 27.33 (26/39 επ.), Γκάτιν 15.5 (15/28 επ., 40% άριστες/συνολικές υποδοχές), Βιαφάρα 11.5 (8/11 επ., 3.5 μπλοκ), Τσακιρόπουλος 8.83 (3/7 επ., 5 μπλοκ), Μορένο 16.8 (15/26 επ., 56% άριστες/συνολικές υποδοχές), [Μηνούδης-λ 62% άριστες/συνολικές υποδοχές., 11 αμ.), Κρέτσης, Παπαθωμόπουλος, Κιόσης].