Σάββατο 10 Ιανουαρίου 2009

Ολυμπιακός - Λαμία 3-0

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 της Λαμίας στο κλειστό του Ρέντη, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1, με τον Ιβάν Μίλκοβιτς να ανακηρύσσεται νικητής στην… μάχη των διαγώνιων, κερδίζοντας των πρώην συμπαίκτη του στην Ρόμα, Οσβάλντο Ερνάντεζ. Ο σέρβος διαγώνιος είχε για άλλη μια φορά δαιμονιώδη ρυθμό, συνεχίζοντας ουσιαστικά από το παιχνίδι της Γλυφάδας και τη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Τη νίκη ωστόσο των ερυθρολεύκων επισκίασε ο τραυματισμός του Δημήτρη Τζούριτς. Ο νεαρός κεντρικός, υπέστη διάστρεμμα στο πόδι σε προσπάθεια για μπλοκ και θα υποβληθεί σε μαγνητική για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του, με τις πρώτες ενδείξεις πάντως να δείχνουν ότι γλυτώνει τα χειρότερα. Μόνο για ενάμιση σετ η Λαμία στάθηκε στο ύψος του ματς, καθώς μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τους 32 βαθμούς και περιμένουν γκέλα του Παναθηναϊκού απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, για να περάσουν πρώτοι.

Αυτή είναι η μόλις δεύτερη φορά φέτος που η Λαμία χάνει με 0-3. Είχε προηγηθεί η ήττα από τον Παναθηναϊκό στην Γλυφάδα, στο τέλος του πρώτού γύρου.

Η Λαμία ξεκίνησε το παιχνίδι δυνατά, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους ερυθρόλευκους. Με σωστές επιθέσεις, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα ενός πόντου (8-7), με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να βελτιώνει την υποδοχή του και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση από τους ακραίους, περνώντας έτσι μπροστά με δύο πόντους (14-12) και σημαδεύοντας από το σερβίς τον Γκάτιν. Με ένα μικρό σερί και καλό μπλοκ, η Λαμία πήρε εκ νέου προβάδισμα (16-15).

Ενώ το σκορ ήταν 19-18 υπέρ του Ολυμπιακού, Ο Δημήτρης Τζούριτς γύρισε το πόδι του σε προσπάθεια για μπλοκ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί, καθώς ο νεαρός κεντρικός έπεσε κάτω σφαδάζοντας από τους πόνους. Ο Σουλτανόπουλος τον αντικατέστησε και με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να διαμαρτύρεται έντονα για δύο αποφάσεις των διαιτητών, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην κατάκτηση του σετ, αλλά δύο λάθη του Ριβέρα επέτρεψαν στη Λαμία με ένα σερί 3-0 να περάσει μπροστά (26-25), φτάνοντας μία ανάσα από τη νίκη. Ο Ριβέρα όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, και με καλή επίθεση και άσο, ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 27-25.

Βελτιώνοντας την υποδοχή της, η Λαμία διατηρούταν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο σετ, βρίσκοντας τρόπους να περνά επιθέσεις με τον Ερνάντεζ. Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν το προβάδισμα στην μάχη των διαγωνίων (Μίλκοβιτς – Ερνάντεζ) και με τον Ριβέρα να "χαλάει" την υποδοχή των λαμιωτών, πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα δύο πόντων (16-14). Με καλές άμυνες και έξυπνο μπλοκ στα άκρα, ο Ολυμπιακός επέκτεινε τη διαφορά στους τέσσερις (19-15). Συνεχίζοντας την πίεση από το σερβίς και με πολύ γρήγορο ρυθμό, ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-17 και με τον Μίλκοβιτς να θυμίζει τον… Ιβάν της Γλυφάδας.

Εχοντας χάσει εύκολα το δεύτερο σετ, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε στο τρίτο σετ με τον ίδιο τρόπο με το προηγούμενο, πίσω δηλαδή στο σκορ, αλλά σε απόσταση αναπνοής. Ο Μίλκοβιτς όμως συνέχιζε να είναι ασταμάτητος σε επίθεση και μπλοκ και οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 11-6, συνεχίζοντας να έχουν τον καλό ρυθμό του δεύτερου σετ, κλείνοντας και πολύ καλά στο μπλοκ. Η Λαμία, από την άλλη, ήταν εκτός παιχνιδιού, έχοντας πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και ασταθείς άμυνες. Ο Ανδρεόπουλος προέβη σε αλλαγές και η Λαμία ξεκίνησε να πιέζει από το σερβίς, συνεχίζοντας ωστόσο να μην βρίσκει λύσεις στις επιθέσεις του Μίλκοβιτς, ο οποίος οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 16-11. Με καλό τακτικό σερβίς και τον Ολυμπιακό να χαλαρώνει, η Λαμία μείωσε στον πόντο (19-20), αλλά ο Ολυμπιακός …. σοβαρεύτηκε και πήρε το σετ με 25-21.

Τα σετ: 27-25, 25-17, 25-21

Ολυμπιακός: Κουρνέτας 3.5 (2/2 επ., 1.5 μπλοκ), Μίλκοβιτς 23.5 (1 άσο, 19/31 επ., 3.5 μπλοκ), Ριβέρα 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 85% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ούρναουτ 12 (9/17 επ., 2 άσοι, 62% άριστες/συνολικές υποδοχές), Τζούριτς 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Χοφ 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ-35% άριστες/συνολικές υποδοχές, 9 αμ.), Σουλτανόπουλος 4.5 (3/3 επ., 1.5 μπλοκ), Καριπίδης, Ρουμελιώτης 2, Τσέργας.

Λαμία: Λιβαθηνός, Ερνάντεζ 18 (14/30 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γκάτιν 4.5 (4/19 επ., 61% άριστες/συνολικές υποδοχές), Μορένο 3.5 (3/11 επ., 80% άριστες/συνολικές υποδοχές) Βιαφάρα 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Τσακιρόπουλος 3 (3/4 επ.) / Μηνούδης (λ-84% άριστες/συνολικές υποδοχές., 8 αμ.), Γκάρας, Κρέτσης, Κυριακίδης, Παπαθωμόπουλος 1, Κιόσης 5 (4/4 επ., 1μπλοκ).

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 της Λαμίας στο κλειστό του Ρέντη, αλλά.. τρόμαξε στα μέσα του δεύτερου σετ, όταν το πόδι του Δημήτρη Τζούριτς γύρισε και ο διεθνής κεντρικός σωριάστηκε στο έδαφος. Το πόδι του δέθηκε , του τοποθετήθηκε πάγος και φαίνεται ότι έχουν αποφευχθεί τα χειρότερα και πρόκειται για διάστρεμμα. Πάντως ο παίκτης θα υποβληθεί σε μαγνητική προκειμένου να διαπιστωθεί ο βαθμός της ζημιάς.

Ο προπονητής της Λαμίας, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, εξέφρασε τα παράπονά του μετά το τέλος του ματς για τα συνεχόμενα παιχνίδια στο Πρωτάθλημα: "Κοιτάξτε δεν είναι έτσι, υπήρχαν μερικά χαρακτηριστικά που λειτούργησαν καλά και άλλα όχι. Η αλήθεια δεν είχαμε φρεσκάδακ αι αυ΄το ήταν κυρίαρχο. Δεν μπορούσαμε να βγάλουμε την παραπάνω άμυνα να κάνουμε το παραπάνω τρέξιμο, αυτό έλλειψε, αλλά σε γενικές γραμμές δώσαμε καλό αγώνα. Δεν ξέρω τι μπορεί να προκάλεσε ο τραυματισμός του Τζούριτς στον Ολυμπιακό, μιλάω για τη δική μου ομάδα. Νιώσαμε πως μας έλειπε η φρεσκάδα, κάτι που είναι αποτέλεσμα του ότι δώσαμε αγώνα και την Τετάρτη και το Σάββατο. Ολυμπιακός και Λαμία είναι οι δύο πιο φορμαρισμένες ομάδες στο Πρωτάθλημα. Θα μπορούσε να έχει εξαιρετικό θέαμα το παιχνίδι, αν οι αγώνες ήταν σε σωστή σειρά. Οι μετακινήσεις μας πεθαίνουν, από Λαμία Σύρο την Τετάρτη, πίσω Λαμία και τώρα Αθήνα.., Από την άλλη ο ολυμπιακός έπαιξε μεγάλο ντέρμπι. Αν το παιχνίδι γινόταν λίγο αργότερα θα ήταν πιο όμορφο".

Από την πλευρά του ο Αντερς Κρίστιανσον τόνισε: "Ημουν προβληματισμένος, το ματς ήρθε πολύ σύντομα μετά το ντέρμπι. Ακόμα, δημιουργήθηκε πρόβλημα λόγω τραυματισμών, οπότε αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες. Παίξαμε πολύ καλά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, εκτός από το τρίτο σετ, όπου ήμαστε καλοί μέχρι το 20 και μετά χάσαμε την συγκέντρωση μας, αλλά ένα 3-0 κόντρα στην Λαμία είναι πάντα καλό. Πιστεύω ότι δεν θα επηρεαστούμε από τα συνεχόμενα παιχνίδια, την Τετάρτη πρέπει να ωφεληθούμε μετά τις δύο νίκες για το Πρωτάθλημα. Πρέπει να προειδοποιήσω όλους ότι η Πουατιέ είναι πολύ καλή ομάδα.

Ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος, ο οποίος φέτος δεν είναι στις βασικές επιλογές του Κρίστιανσον, κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Τζούριτς. Στην αρχή έδειχνε φανερά εκτός ρυθμού, αλλά όσο περνούσε η ώρα έδειχνε να προσαρμόζεται. Μετά το τέλος του ματς είπε: "Δύσκολο το παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην Καλαμαριά, έχουμε πιθανότητες μέχρι το βράδυ να είμαστε πρώτοι. Είναι λίγο δύσκολο σε μία ομάδα που έχει βρει ρυθμό να γίνεται αλλαγή και μάλιστα λόγω τραυματισμού. Καταφέραμε όμως να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε ,αυτοί δείχνει τις μεγάλες ομάδες. Είχα να παίξω καιρό, αλλά με την πάροδο του χρόνου μπόρεσαν να παίξω καλύτερα. Είναι πολύ καλή νίκη, δείχνουμε ότι έχουμε βρει ρυθμό. Κάνουμε κάποια πράγματα σωστά και πιστεύω ότι είμαστε σε πολύ καλή φόρμα και η μία νίκη φέρνει και την άλλη. Ξεκουραστήκαμε τα Χριστούγεννα, αλλά στη συνέχεια κάναμε καλή δουλειά και αυτό φαίνεται στο γήπεδο. Καμία ομάδα δεν είναι εύκολη στα Κύπελλα Ευρώπης, δεν τη ξέρω την Πουατιέ, αλλά για να λέει ο κοόυτς ότι είναι δύσκολη, τον εμπιστεύομαι".

Ο λίμπερο της Λαμίας, Βασίλης Μηνούδης είπε: Σε όλα τα σετ σου δίνονται οι ευκιαρίες να κερδίσεις, αλλά πρέπει να τις εκμεταλλευτείς .Ο Ολυμπιακός δεν είναι ομάδα που θα χαριστεί, με άλλες ομάδες μπορείς να πάρεις σετ από δικά τους λάθη, με τον Ολυμπιακό όχι . Δεν τα καταφέραμε στο πρώτο σετ το οποίο ήταν καθοριστικό. Στη συνέχεια εκνευριστήκαμε και προς το τέλος μπορώ να πω ότι τα παρατήσαμε". Οσον αφορά το προσεχές ευρωπαϊκό ματς του CEV Cup με την Λοκομοτίβ, είπε: "Η Λοκομοτίβ είναι ομάδα με διαφορετικό τρόπο βόλεϊ . Πρέπει στο πρώτο ματς στη Λαμία με τη βοήθεια του κόσμου να κάνουμε καλή εμφάνιση να κερδίσουμε και να πάμε στην Ρωσία για να διεκδικήσουμε ό,τι μπορούμε. Η Λαμία πλέον έχει προσωπικότητα και ατομικά και ομαδικά. Πάμε για τη νίκη και στόχος είναι να κερδίσουμε 3-0 για να έχουμε ελπίδες στη Ρωσία. Θα πάμε για τη νίκη και θα παλέψουμε για το καλύτερο.

Ο ακραίος του Ολυμπιακού, Τίνε Ούρναουτ δήλωσε: Είμαι χαρούμενος όχι μόνο για την αντιμετώπιση του Ερνάντεζ, αλλά και για το γεγονός ότι κατάφερα να παίξω, καθώς είχα έντονες στομαχικές διαταραχές. Η ομάδα έπαιξε καλά και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ξέραμε ότι η Λαμία παίζει πολύ καλά. Ξέραμε ότι δεν θα είναι εύκολο, προετοιμαστήκαμε πολύ καλά και σε όλα τα σετ προσπαθήσαμε από την αρχή να πάρουμε προβάδισμα. Δεν νομίζω ότι είμαστε κουρασμένοι από τα συνεχόμενα ματς. Είχαμε την διακοπή και είμαστε πολύ καλά προετοιμασμένοι. Τώρα θα προσπαθήσουμε νέα ξεκουραστούμε δύο μέρες και στη συνέχεια να είμαστε 100% έτοιμοι για την Πουατιέ".

10/01 15:00 Αθλητικό κέντρο Ρέντη Ολυμπιακός - ΓΣ Λαμίας 3-0
10/01 18:30 Καλαμαριάς Απόλλων Καλαμαριάς - Παναθηναϊκός 0-3
10/01 19:00 Κλειστό Μίλωνα Μίλων - Ηρακλής 0-3
10/01 19:00 Κλειστό ΕΑΠ ΕΑ Πατρών - Φοίνικας Σύρου 3-0
10/01 20:00 Αλεξάνδρειο Αρης - ΠΑΟΚ -
31/01 19:00 ΔΑΚ Αλεξανδρούπολης Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΑΟ Κηφισιάς -